18.4. 2023 Olomouc Horní náměstí 14:00-16:00. Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-Šoa je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty pronásledováni kvůli svému rasovému původu. Pravidelně se koná v jarních měsících, a to již od roku 2006. Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, které nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě. K akci se může připojit každý, vyslovit jména nahlas a veřejně a vrátit tak zapomenuté……
Neděle 12. září od 10 do 17 hodin
V rámci Dnů evropského dědictví v Olomouci pořádá Židovská obec Olomouc tradiční Den otevřených dveří. Pro návštěvníky budou připravené komentované prohlídky synagogy a společenských prostor obce, vyprávění o židovské liturgii a historii olomouckých Židů a také příprava a pečení chaly. Zaměstnanci obce také ochotně zodpoví dotazy návštěvníků….
Dny židovské kultury Olomouc se ve dnech od 12. do 20. října budou letos konat již po třinácté. Pořadatelé, Muzeum umění Olomouc, Židovská obec Olomouc a Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových, připravili program s hlavním tématem OD ZAČÁTKU…ČESKO-SLOVENSKO A IZRAEL. Záštitu nad festivalem přijali H. E. DANIEL MERON velvyslanec státu Izrael v ČR.
Situace kolem COVID-19, představující zásadní odmlku ve všech aspektech veřejného života, se dotkla i našeho festivalu. Původní téma „Je kosher ještě košer“, kterému jsme se v rámci letošního ročníku chtěli věnovat, jsme kvůli nemožnosti…
Neděle 13. září od 10 do 17 hodin
V rámci Dnů evropského dědictví v Olomouci pořádá Židovská obec Olomouc tradiční Den otevřených dveří. Pro návštěvníky budou připravené komentované prohlídky synagogy a společenských prostor obce, vyprávění o židovské liturgii a historii olomouckých Židů a také příprava a pečení chaly. Zaměstnanci obce také ochotně zodpoví dotazy návštěvníků….
Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“, je dnem, kdy se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů i na židovské hrdiny bojující proti nacistům, ale i další oběti nacistického rasového pronásledování. Letos připadá den, kdy si také v České republice připomínáme oběti holocaustu, na 21.dubna. Letos mělo již po patnácté proběhnout Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa ve 28 městech České republiky. Veškeré informace a způsoby, jak se ke čtení přidat, najdou zájemci na stránkách www.terezinstudies.cz
Zamyšlení vrchního zemského rabína Efraima K. Sidona
Západními okny hledím na Petrské náměstí s několika ještě holými, ale už jistě pučícími platany, a někdy si prohlížím a někdy i počítám lidi. Malé náměstí se zdá prázdné, ale tuhle jsem přesto za pár minut napočítal deset lidí, pochopitelně se zakrytými nosy a ústy, kteří přes ně šli. To mi rovněž připomíná, že „jaro je tady,“ abych použil názvu fejetonů Ludvíka Vaculíka. Ale my máme domácí vězení, včetně dětí, a Bůh sám ví,
Neděle 8. září od 10 do 17 hodin
V rámci Dnů evropského dědictví v Olomouci pořádá Židovská obec Olomouc tradiční Den otevřených dveří. Pro návštěvníky budou připravené komentované prohlídky synagogy a společenských prostor obce, vyprávění o židovské liturgii a historii olomouckých Židů a také příprava a pečení chaly. Přednáška, koncert. Zaměstnanci obce také ochotně zodpoví dotazy návštěvníků.
V PŘEDVEČER SVÁTKU PURIM STŘEDA 20. BŘEZNA 2019 V 18 HODIN, PALACHOVO NÁMĚSTÍ V OLOMOUCI PROGRAM VZPOMÍNKY SLOVEM I OBRAZEM, PŘÍBĚH SYNAGOGY, PŘÍBĚH TÓRY, MODLITBY, PURIM ŠPÍL. V březnu 2019 uplyne 80 let od zapálení olomoucké synagogy místními nacisty. Svatostánek z roku 1897 se nacházel na dnešním Palachově náměstí a byl centrem židovského života v Olomouci. Oheň v olomoucké synagoze založili „neznámí pachatelé“ v nočních hodinách ze dne 15. na 16. března 1939 a byl hašen až do odpoledních hodin 16. března 1939. Poškozeny byly především dřevěné části hlavní kopule synagogy a dále…