[15 Srp 2019]
Den otevřených dveří Židovské obce Olomouc 2019

Neděle 8. září od 10 do 17 hodin
V rámci Dnů evropského dědictví v Olomouci pořádá Židovská obec Olomouc tradiční Den otevřených dveří. Pro návštěvníky budou připravené komentované prohlídky synagogy a společenských prostor obce, vyprávění o židovské liturgii a historii olomouckých Židů a také příprava a pečení chaly. Přednáška, koncert. Zaměstnanci obce také ochotně zodpoví dotazy návštěvníků. 


[2 Kvě 2019]
Den vzpomínání na oběti holocaustu
2.5.2019 Olomouc Horní náměstí od 14:00.
Jádrem akce je maraton čtení jmen jednotlivých žen, mužů a dětí, kteří byli kvůli svému přisouzenému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války. „Zapojit se do čtení jmen obětí může každý – akce je určena široké veřejnosti. Hojně se do čtení jmen zapojují nejen pamětníci a přeživší koncentračních táborů a jejich potomci, ale též mladí lidé, někdy i celé školní skupiny. Velice nás těší, že se každý rok k veřejnému čtení přidávají nová města. Seznamy na čtení jmen vycházejí z …


[7 Bře 2019]
Vzpomínka na olomouckou synagogu

V PŘEDVEČER SVÁTKU PURIM STŘEDA 20. BŘEZNA 2019 V 18 HODIN, PALACHOVO NÁMĚSTÍ V OLOMOUCI PROGRAM VZPOMÍNKY SLOVEM I OBRAZEM, PŘÍBĚH SYNAGOGY, PŘÍBĚH TÓRY, MODLITBY, PURIM ŠPÍL. V březnu 2019 uplyne 80 let od zapálení olomoucké synagogy místními nacisty. Svatostánek z roku 1897 se nacházel na dnešním Palachově náměstí a byl centrem židovského života v Olomouci. Oheň v olomoucké synagoze založili „neznámí pachatelé“ v nočních hodinách ze dne 15. na 16. března 1939 a byl hašen až do odpoledních hodin 16. března 1939. Poškozeny byly především dřevěné části hlavní kopule synagogy a dále…


[5 Říj 2018]
Den otevřených dveří Židovské obce Olomouc 2018

Neděle 14. října od 10 do 17 hodin
V rámci Dnů evropského dědictví v Olomouci pořádá Židovská obec Olomouc tradiční Den otevřených dveří. Pro návštěvníky budou připravené komentované prohlídky synagogy a společenských prostor obce, vyprávění o židovské liturgii a historii olomouckých Židů a také příprava a pečení chaly. Zaměstnanci obce také ochotně zodpoví dotazy návštěvníků. Projekt finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.


[5 Říj 2018]
Dny židovské kultury Olomouc 2018

Dny židovské kultury Olomouc se ve dnech od 8. do 18. října budou letos konat již po jedenácté. Pořadatelé, Muzeum umění Olomouc, Židovská obec Olomouc a Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových, připravili program s hlavním tématem OD ZAČÁTKU…ČESKO-SLOVENSKO A IZRAEL. Záštitu nad festivalem přijali H. E. DANIEL MERON velvyslanec státu Izrael v ČR.


[30 Zář 2018]
Pokládání Stolpersteine v Olomouci 4. a 12. října

V říjnu 2018 bude Židovská obec Olomouc pokračovat v pokládání Stolpersteinů v Olomouci. K současným 212 kamenům přibude 28. K položení kamenů jsou pozvány rodiny olomouckých obětí holocaustu. Dále se položení zúčastní donátoři a iniciátoři kladení kamenů. Kámen pro Stelu Topičovou, sponzoruje náměstek SmOl Filip Žáček s rodinou, který bude položení kamene přítomen. Dále připomínáme KMČ Hodolany, která iniciovala položení kamene pro


[4 Dub 2018]
Den vzpomínání na oběti holocaustu 2018

12.4. Olomouc Horní náměstí od 14:00. Dokumentace obětí holocaustu přináší mnoho údajů a poznatků o osudech jednotlivých lidí, na jejichž základě je možné rekonstruovat jejich příběhy. Díky poznatkům získaných z dokumentace můžeme oběti holocaustu – občany, kteří žili před válkou společně s ostatními, připomínat ve veřejném prostoru, a tím je mezi nás vracet. Ať to jsou Stolpersteine, které připomínají konkrétní osobu v konkrétním místě, ke kterému měla vztah, ať to jsou památníky, které zpřítomňují oběti z celého regionu, ať jsou to happeningy, které pravidelně i jednorázově přivádějí do povědomí lidské bytosti, jejichž životní příběh byl násilně přerván….


[6 Úno 2018]
Daniel Kahn & The Painted Bird

Koncert – úterý 20. 2. ve 20.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUPNÉ 300 / 250 Kč Berlínská radikální jidiš kapela desperátů s punkovými názory Daniel Kahn & The Painted Bird je od ledna na evropském turné s repertoárem z nového alba The Butcher’s Share. Koncert v olomouckém Divadle hudby je zastávkou mezi vystoupeními ve Vídni a Frankfurtu nad Mohanem. Skladby v pořadí pátého CD The Painted Bird se věnují aktuálním palčivým politickým a společenským otázkám dneška, jako je pojetí svobody či migrace. Revoluční a mnohdy až apokalyptické hymny jsou někdy vtipné, někdy strašidelné, někdy k uzoufání smutné…


[10 Říj 2017]
Dny židovské kultury Olomouc 2017

Dny židovské kultury Olomouc se ve dnech od 19. do 29. října budou letos konat již po desáté. Pořadatelé, Muzeum umění Olomouc, Židovská obec Olomouc a Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových, připravili program s hlavním tématem a výstavou Olomoucká synagoga. Záštitu nad festivalem přijali J. E. DANIEL MERON velvyslanec státu Izrael v ČR a DANIEL HERMAN ministr kultury ČR.


[11 Kvě 2017]
Památník Terezín má nového ředitele

Ministr kultury vybral a jmenoval nového ředitele státní příspěvkové organizace Památník Terezín. Stal se jím dosavadní vedoucí tamního dokumentačního oddělení Jan Roubínek, který 1. července ve funkci nahradí dlouholetého ředitele Jana Munka. Munk organizaci úspěšně vedl 27 let….