Home » Novinky, Zpráva dne

Prohlášení Federace židovských obcí v ČR

1 května 2009
Autor: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

Autor fotografie: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

 

Federace židovských obcí v České republice s rozhořčením odsuzuje zločin, spáchaný 19. dubna ve Vítkově na Opavsku. Pokus o upálení romské rodiny způsobil těžké zranění rodičům. Jejich dvouletá dcerka je v důsledku popálenin v ohrožení života.

Souhlasíme s prohlášeními politiků,  když říkají, že zločin musí být rychle vyšetřen a vinící přísně potrestáni.

Nesouhlasíme však s přístupem odpovědných politických činitelů k aktivitám neonacistů. Nesouhlasíme s tím, že iniciativy, navrhující změny ve shromažďovacím zákoně končí bez odezvy a neonacisté a rasisté mohou dále pochodovat ulicemi měst a obcí. Nesouhlasíme s tím, že kvůli neprofesionálnímu přístupu státních orgánů nebylo možné ukončit činnost Dělnické strany, která systematicky šíří etnickou nenávist. Nesouhlasíme s tím, že kvůli neprofesionálnímu postupu Policie ČR byl osvobozen člověk, který by jinak kvůli svým antisemitským projevům byl soudně postižen.

Tolerování činnosti rasistů a neonacistů znamená jejich podporu. Nejistota odpovědných institucí a neschopnost legislativně zabránit jejich aktivitám, které zahrnují, jak jsme toho svědky, i žhářství a snahu zabíjet, musí skončit.

Obětem žhářského útoku vyjadřujeme solidaritu a nabízíme jim pomoc.

V Praze 20. dubna 2009

Za FŽO v ČR

Jiří Daníček, předseda

K prohlášení se připojují:

Židovská obec v Praze

František Bányai, předseda

Židovské muzeum v Praze

Leo Pavlát, ředitel

(Židovská obec v Praze poskytne obci Vítkov příspěvek ve výši 50 tisíc korun jako první pomoc při poskytování náhradního ubytovaní a potřebného vybavení.)Vložte komentář!

Komentář můžete vložit prostřednictvím níže uvedeného formuláře.

Prosíme, neodbíhejte od tématu a nezaplňujte diskusi nevhodným obsahem.

Můžete použít následující tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>