Skip to main content

Wachsmann Hanuš

Year:
2015
Street:
Cyrilometodějské náměstí 251/3
Cadastral area:
Hejčín
Parcel number:
380/85
Pavement surface:
dlaždice bet. 30x30
Hanuš Wachsmann
Text on the stone (in czech):

Nápis na kameni:

ZDE BYDLEL
HANUŠ WACHSMANN
NAR. 1928
DEPORTOVÁN 1942
DO TEREZÍNA
ZAVRAŽDĚN 1942
V BARANOVIČI


Additional information (in czech):

Další známé údaje:
Narozen 07. 03. 1928
transport AAm, č. 612 (04.07.1942 Olomouc -> Terezín)
transport AAy, č. 318 (28.07.1942 Terezín -> Baranoviči)
Zahynul

Vzpomínka na Evu a Hanuše Wachsmannovi

Oba jsem začátkem války znal. Eva chodila se mnou do kroužku k paní učitelce Schlesingerové. Jak bylo tehdy zvykem, půjčovali jsme si všichni vzájemně knížky. Byla to tehdy jediná a poslední možnost kulturního vyžití pro Židy. Moje poslední vzpomínka na Evu je její připomínka při loučení, abych jí příště přinesl dohodnutou knihu. Byla to dětská detektivka od Václava Řezáče – Kluci hurá za ním.
Evin starší bratr Hanuš se tehdy narychlo zaučoval na holiče. Tehdy panovala zoufalá představa, že pro život v ghettu je dobré si přivlastnit nějakou praktickou profesi. Možná to vycházelo z předválečné praxe, kdy se mladí Židé školili na různá řemesla jako přípravu na alija do Palestiny. Hanuš mně tehdy předváděl, jak se správně stříhají vlasy nůžkami.  Jedno rameno musí být drženo nehybně vodorovně a jen druhé se pohybuje a odstřihává vlasy.
Eva byla krásná, chytrá černovlasá dívenka. Hanuš byl pohledný inteligentní chlapec. Nosil s oblibou hnědou čepičku tzv. lodičku (na způsob postavy Červenáčka z tehdy populárních Foglarových Rychlých šípů).
Píšu tuto malou vzpomínku, protože je oba dodnes vidím v duchu před sebou.

V Olomouci, 19. 4. 2015
P.R.